17 listopada 2014

Kongres Kobiet Pomorza – o równości i jej braku w 25-letniej wolnej Polsce

Tegoroczny Kongres Kobiet Pomorza, zorganizowany przez Trójmiejską Akcję Kobiecą, pokazał, że kobiety potrafią konstruktywnie dyskutować, że chcą być i są aktywne na różnych polach – rodzinnym, zawodowym, społecznym i politycznym. Pokazał też, że chociaż 25 lat wolności to okres wielu pozytywnych zmian w życiu kobiet w Polsce, nadal pozostaje wiele do zrobienia, by kobiecy głos był lepiej słyszalny i by potrzeby kobiet były realizowane.

8 listopada sala konferencyjna Gdańskiego Parku Naukowo-Technologicznego wypełniła się do ostatniego miejsca. 300 osób – w ogromnej przewadze kobiet – z zainteresowaniem wysłuchało najpierw wystąpienia Teresy Kamińskiej, Pełnomocniczki Kongresu Kobiet na Pomorzu, pełnego wspomnień dotyczących historii kongresów i tych warszawskich, i tych regionalnych. Poruszenie wywołał emocjonalny wywód dr Marii Pawłowskiej zatytułowany „Co w nas naturalne, co kulturowe?”, w którym udowadniała, że związek dwojga ludzi, rodzina, dzieci, to wspólna sprawa kobiety i mężczyzny i że podział na role typowe kobiece i typowo męskie od dawna nie zdaje egzaminu.

Ożywioną dyskusję panelistek przyniósł panel, w którym udział wzięły: Olga Krzyżanowska, prof. Monika Płatek, dr Aneta Chybicka i dr Elżbieta Zubrzycka. Panelistki spierały się o to, czy 25 lat wolnej Polski dało Polkom prawdziwą wolność, czy obyczajowość i prawo nadążają za faktycznymi przemianami społecznymi. Stawiały pytania o przyczyny niewielkiego udziału kobiet w polityce czy nikłą reprezentację na najwyższych stanowiskach menedżerskich. Podsumowaniem dyskusji niech będą życzenia, które do zgromadzonych pań skierowała Olga Krzyżanowska: „Kiedy proponują Wam kandydowanie w wyborach czy awans, nie pytajcie – dlaczego ja. Mężczyźni nie pytają. Podejmują wyzwanie. Kobiety też powinny, bo mają potencjał, doświadczenie i wiedzę. Czasem tylko za bardzo same w to wątpią”.

Drugi panel, poprowadzony przez doświadczone trenerki, Annę Strzałkowską i Agnieszkę Kasprzyk-Mączyńską, zaangażował większość uczestniczek kongresu. Po wysłuchaniu nasyconego emocjami tekstu autorstwa prof. Ewy Graczyk, pt. „Niewolnice miłości”, odczytanego przez autorkę, dyskutowały o tym, czy są takimi niewolnicami, co zrobić, by się z tej niewoli wyzwolić i by budować wartościowe, szczęśliwe związki.

Kulminacyjnym punktem kongresu było wyróżnienie czterech kobiet, które swoją działalnością odczuwalnie wpływają na postrzeganie roli kobiet we współczesnej Polsce, w szczególności na Pomorzu. Specjalną nagrodę Kongres Kobiet Pomorza przyznał Danucie Wałęsie. Wyróżnienia otrzymały: Olga Krzyżanowska, Teresa Kamińska i prof. Ewa Graczyk.

Ostatni, trzeci panel w całości poświęcony był rozmowom z kandydatkami do pomorskich samorządów, które miały okazję zaprezentować swoje poglądy i pomysły dotyczące kwestii społecznych i gospodarczych w ujęciu lokalnym.

Wydarzeniem towarzyszącym kongresowi był spektakl Teatru Błękitna Sukienka „KEEEFFE, Nie jestem królem”, według scenariusza i w reżyserii Rity Jankowskiej, który zaprezentowany został w Klubie Winda.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła małżonka Prezydenta RP, Pani Anna Komorowska.

Partnerzy strategiczni: Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Douglas

Partnerzy: Polskie Stowarzyszenie Kobiet Biznesu, Ambasada Szwecji, Samsung, Hotel Gdańsk, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Klub Winda

Patroni medialni: Trojmiasto.pl, Dziennik Bałtycki, Magazyn Prestiż, Magazyn Pomorski, Dziennik Opinii

Fot. Aleksandra/fofislub.pl