7 października 2011

Pokojowa Nagroda Nobla

 

Trzy kobiety: prezydent Liberii Ellen Johnson-Sirleaf, działaczka z czasów wojny domowej w Liberii Leymah Gbowee i działaczka na rzecz demokracji, jemeńska dziennikarka Tawakkul Karman zostały w laureatkami tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla.

Komitet Noblowski uznał ich działalność za fundamentalną dla pokoju na całym świecie. W uzasadnieniu napisano, że trzy kobiety zostały uhonorowane za „walkę bez przemocy na rzecz bezpieczeństwa kobiet i ich prawa do pełnego udziału w procesie budowania pokoju” na świecie.

„Nie możemy osiągnąć demokracji i trwałego pokoju w świecie, dopóki kobiety nie otrzymają takich samych możliwości jak mężczyźni, aby wpływać na rozwój wydarzeń na wszystkich poziomach społeczeństwa” – wyjaśnił przedstawiciel Komitetu Noblowskiego.

Jego przewodniczący Thorbjoern Jagland wyraził nadzieję, że tegoroczne wyróżnienie uwrażliwi społeczność międzynarodową na gwałty i inną przemoc, której ofiarami padają kobiety, a także na rolę kobiet w promowaniu demokracji w Afryce oraz świecie arabskim i islamskim.

Więcej na temat laureatek na:

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,81048,10427605,Pokojowa_Nagroda_Nobla_dla_trzech_kobiet__z_Liberii.html